.......žIvOt pOchOpÍmE jEn zpĚtnĚ, žÍt jEj všAk mUsÍmE dOpřEdU..!!.....

Jorkšírek

22. dubna 2007 v 10:49 | lvice |  mAzlÍčcI
//<![CDATA[ //]]> JORKŠÍREK
Jorkšírský teriér ( Yorkshire Terrier )ZEMĚ PŮVODU: Velká Británie

Velikost: tělesná hmotnost je 3,1 kg.

Zbarvení: temně ocelově modré (ne stříbřitě modré), táhnoucí se od vrcholu hlavy ke kořeni ocasu, nikdy s příměsí plavých, bronzově zbarvených nebo tmavých chlupů. Srst na hrudi je sytě, jasně tříslová. Všechny tříslově zbarvené chlupy jsou u kořene sytější než ve střední délce a světlají k vrcholu.

Vzhled: hlava: spíše malá a plochá, ne příliš okrouhlé lebky, ne příliš dlouhá v čenichové partii; nos je černý.

jorkšírský teriér Oči: středně velké, tmavé a jiskrné, inteligentního výrazu. Posazené jsou tak, že hledí vpřed, nejsou vystouplé; okraje očních víček jsou tmavé.

Uši: malé, tvaru písmene V, nesené vzpřímeně, nasazené ne příliš po stranách, kryté jsou krátkou srstí, velmi sytého odstínu pálené.

Zuby: v čelistech kolmo nasazené, pravidelného, nůžkového skusu.

Krk: dobře utvářený.

Tělo: kompaktní s přiměřeně klenutými žebry, silnými bedry. Hřbet je rovný.

Končetiny: hrudní končetiny jsou pevné, dobře kryté sytě zlatavou srstí, která je tmavší u kořenů než na koncích; toto zbarvení nezasahuje nad lokty. Pánevní končetiny jsou při pohledu zezadu zcela rovné, hlezna nevybočená ani nevbočená. Stejně osrstěné a zbarvené jako přední, přičemž toto zbarvení nevystupuje nad hlezna.

Ocas: je úplně osrstěný, barva srsti je modrá a sytější než na zbytku těla, a to zvláště na samém konci. nesený je lehce nad úrovní hřbetu.

Srst: na těle je přiměřeně dlouhá, zcela rovná, nezvlněná, lesklá, jemná, hedvábná, nikoli jako vlna. Na hlavě je dlouhá, bohatá, sytě zlatá, tmavší na stranách hlavy, kolem uší a na čenichové partii, kde je zvlášť dlouhá. Tříslová barva na hlavě nezasahuje až na krk, ani zde neobsahuje žádné tmavé nebo černé chlupy.

Jorkšírský teriér - štěně Charakteristika: povaha: temperamentní, k cizím většinou nedůvěřivý či odtažitý, zvědavý, bystrý, má rád pohyb, většinou kurážný, odvážný, ostražitý, samostatný, tvrdohlavý, nezřídka rádi štěkají.

Původ: Jorkšírský teriér pochází původem z Velké Británie. V r. 1886 bylo oficiálně zaneseno do anglické knihy "Kennel Club" několik exemplářů pod společným názvem "Broken Haired Scotch or Yorkshire terrier".
O deset let později byl založen první "Yorkshire terrier - Club. Mezi první předchůdce yorkiho je považován waterside terrier, který v severním Skotsku sloužil k lovu myší a krys. Koncem 18. století nastala na severu hospodářská krize a obyvatelé se stěhovali za prací. Mnoho vzalo své psy sebou.
Po dlouhém cílevědomém páření vznikla nová rasa, která dostala název dle svého původu "hrabství Yorkshire" - yorkshirský terrier.
Jako nejznámější jorkšírský teriér, zároveň nazýván jako "otec jorkšírských teriérů", narozen 1865 byl "Huddersfield Ben". Bohužel Ben po šesti letech nešťastnou náhodou zahynul, ale ve svém krátkém životě získal na výstavách a soutěžích přes 70 cen. Ben se však od dnešních jedinců lišil v celkovém vzhledu i váhou (5,5 kg).
V letech 1890 byli již první jedinci prodáni do Ameriky, bohužel vez velkých úspěchů. Z první poloviny našeho století se nachází velice málo informací o vývoji této rasy. Teprve v letech 1950 - 1960 nastal obrovský zlom.
K nejúspěšnějším chovatelům této doby patřili Mrs. Foster a Mrs. Donaloso.
V letech 1950 - 1960 bylo evidováno přibližně 200 exemplářů. V dnešní době je zaneseno v knize chovatelů přibližně dvanáctinásobek. Tím se jorkšírský teriiér stal favoritem v chovu teriérů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kamiš kamiš | 29. července 2008 v 22:11 | Reagovat

někdo píše z velké británie druhý zae z anglie kdo si má vybrat?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama