.......žIvOt pOchOpÍmE jEn zpĚtnĚ, žÍt jEj všAk mUsÍmE dOpřEdU..!!.....

Čivava

22. dubna 2007 v 10:45 | lvice |  mAzlÍčcI
Čivava
ČIVAVA
Klasifikace FCI: skupina 9 - společenská plemena, sekce 6 Chihuahueňo.
Země původu: Mexiko.
Využití: společenský pes.

Historie
Původ plemene je nejasný. Existují tři teorie jeho vzniku. Nejpravděpodobnější je však ta, která je založena na tvrzení, že čivava je potomkem psů čivavazvaných tečiči. Tito psíci byli prý větší a zavalitější, než dnešní čivava a byli populárními miláčky toltéckých kmenů a později Aztéků. Vlastním územím plemene čivava je tedy území dnešního Mexika, oblast Chi-hua-hua, podle které dostalo své dnešní jméno. Indiáni ze střední Ameriky chovali tyto psíky k náboženským účelům. Při pohřebních obřadech byli rituálně usmrcováni a spolu se svým pánem pohřbíváni. Archeologové nacházeli pozůstatky čivav již z doby 1 300 a 500 let př.n.l.Takže tento psík na svých malých nožičkách vedle člověka ťape již pěknou řádku let. Druhá teorie tvrdí, že čivava je potomkem evropských psů, kteří se za moře dostali s kolonizátory, kteří osídlovali střední Ameriku a podle třetí teorie má čivava předky z Číny, kteří se dostali do Ameriky buď s dálkovým pochodem nebo na lodích. Která teorie je pravdivá, už asi nezjistíme. Jedno je však jisté, že chovatelům v USA se podařilo upevnit typ a mezinárodní kynologická organizace FCI v roce 1942 uznala standard pro plemeno čivava.

ČivavaCelkový popis
Tento pes má kompaktní stavbu těla. Velice podstatný je jablíčkový tvar hlavy a jeho mírně dlouhý ocas, který nese vysoko vztyčený, je buď ohnutý nebo do půlkruhu zatočený se špičkou směřující k bedrům. Délka těla je o něco větší než výška v kohoutku, žádoucí je téměř kvadratické tělo, hlavně u psů. U fen je přípustné tělo poněkud delší vzhledem k březosti.

Velikost / hmotnost
U tohoto plemene se posuzuje pouze váha, nikoliv velikost. Mezi 500 g a 3kg, přičemž je upřednostňována váha mezi 1 a 2 kg. Zvířata těžší než 3 kg jsou diskvalifikována.

Vlastnosti
Hbitá, pozorná, živá a velmi odvážná.

Poznámka: Psi musí mít zřetelně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | Web | 9. dubna 2008 v 17:15 | Reagovat

ahoj koukni se prosím na můj web já mám také čivavu

2 kiki kiki | E-mail | 28. dubna 2008 v 12:32 | Reagovat

ahoj čivavy se mi moc líbí teta jich má 18 a jsou fakt supr!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 Peťa Peťa | Web | 24. května 2008 v 23:30 | Reagovat

PROSÍME O POMOC. DNES SE NÁM V BRNĚ - ŽEBĚTÍNĚ ZTRATILA BÍLOHNĚDÁ FENKA ČIVAVY. SLYŠÍ NA JMÉNO "BEBINO". NÁLEZCI DÁME VYSOKOU FINANČNÍ ODMĚNU. KDYBYSTE O NÍ VĚDĚLI, ŽE BY JÍ TŘEBA NĚKDO MĚL DOMA, DEJTE PROSÍM VĚDĚT NA TEL: 605 149 434. MOC DĚKUJI, VÍCE NA VÝŠE UVEDENÝCH STRÁNKÁCH.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama