.......žIvOt pOchOpÍmE jEn zpĚtnĚ, žÍt jEj všAk mUsÍmE dOpřEdU..!!.....

činčily-jak se o ně starat

20. dubna 2007 v 15:01 | lvice |  mAzlÍčcI
Činčilky jsou krásná a nenáročná stvoření. Mají velmi hebký kožíšek a proto jsou často vražděna na kožichy :o( Kdo si chce pořídit činčilku měl by si tuto stranu pročíst.:o) ZDE JE NĚKOLIK BODŮ K ZAMYŠLENÍ PŘED KOUPÍ.
Obrazek
1) mám na činčilu dostatek času? -(činčily jsou aktivní v noci proto jsou vélké plus jako domácí mazlíček pro zaměstnané lidi.Ale nebojte se ,že nebude s činčilou žádná legrace přes den i malí kousek pamlsku ji přivede okamžitě k životu a jejím kouskům:o))
2) máte dostatek místa? - činčily by potřebovaly co největší klec ale každý tak velký byt nemá a činčila se musí uspokojit s daleko menší klecí.Ale nebude jí to vadit pokavaď jí budete pouštět vždy večer aby se chvíli roběhla.
3) nemáte už nějaké jiné zvíře, které by mohlo uškodit činčile? Například s morčetem se může pěstovat společně i se psem pokud neběhá pořád kolem klece a štěká.Ten totiž bude lézt brzy činčile na nervi a mohla by se ho i bát.Ale pozor! ptáci ruší denní činčilí spánek ptáky u činčily nechovat ale např.- v jiné místnosti by to neměl bý problém. S myškami a jinými také ne ,protože přes den mají den ale činčily noc takže by je rušily tak a nebo na opak.
4) má kdo se o činčilu starat po dobu dovolené? Můžete činčilu dát ke svým známím ,ale hlavně jim pečlivě vysvětlete co jíst může a co naopak ne!
5) činčila se dožívá při dobré péči 18-22 let (průměrný věk je ale však 10-15 let). Jste schopní se starat a přijmout zodpovědnost za zvíře tak dlouho?
6) pomyslete na to že v noci nebudete ušetřeni šramotu , okusováním a vším možným co činčila bude ve své kleci provádět.(Nejlepší je jí dát někam kde nikdo nespí a ona si pak může řádit jak chce.)
7) alergie na činčily není častá ale co když přece? není u vás v rodině někdo alergický?
8) činčily jsou miláčci spíše na pozorování a A né na mutlání (PROTO BYCH JI DOPORUČOVALA KOUPIT DĚTEM TAK OD TĚCH 13 TI LET TY UŽ TO SNAD POCHOPÍ ŽE JÍ NESMĚJÍ TAHAT) a hlazení. Dokážete svým dětem, popřípadě i sobě to vysvětlit? (když je budete jen pozorovat a né!!!! honit po pokoji jsou natolik zvědaví že k vám přihopsají sami a třeba i skočí na klín =)
PAPÁNÍ
Seno Obrazek
Základ činčilí stravy: seno. Dopřejte ho svým miláčkům chutné seno. Každé den ráno a večer .Je pravda, že část sena přijde nazmar, když ho činčily při přehrabování za tím nejchutnější stéblem, vězícím přesně uprostřed hromádky, část vytahají na zem, pošlapou a možná i počů…. Ale to by vadit nemělo; vytahané seno na dně klece může sloužit jako dobrá podestýlka, kterou činčily při svém skákání nerozhážou po koberci kolem klece. Seno je totiž velmi důležitou potravou nejen pro činčily, ale i pro jejich střevní baktérie. Zároveň slouží k podpoře zdravé střevní peristaltiky (jistě jste už slyšeli, že vláknina podporuje činnost střev i u lidí; a mimochodem - přesně z tohoto důvodu se občas i psi pasou na trávě…)
Jádro
K senu patří i jádro, tedy zrna obilovin. To je zdrojem dalších látek a energie, kterou činčilám nedodá seno. Nejjednodušší bude zajít do obchodu s chovatelskými potřebami a krmivy a koupit speciální granule pro činčily. Pokud nebudete mít po ruce tyto speciální granule, kupte spíše tyto speciální jsou o mnoho lepší a pro činčilku zdravější. Rozhodně nedoporučuji směsi pro hlodavce, které obsahují olejnatá semena (slunečnice), luštěniny, kukuřici, oříšky nebo uměle obarvené "kousky něčeho". Olejnatá semena a oříšky v sobě obsahují příliš mnoho tuků, který nejsou činčily schopné dobře zpracovat a zatěžuje to jejich trávicí systém i játra, které na to mohou časem doplatit. O obezitě ani nemluvím, je to také stupínek do činčilího hrobečku. Kukuřice zase obsahuje škrob, který není příliš dobře činčilími střevy stravitelný a může napáchat paseku mezi střevními baktériemi. Luštěniny zase způsobují nadýmání.

Pamlsky

Kdybyste se zeptali činčil, jestli jim stačí tato zdravá, ale jednotvárná strava seno-granule, určitě ohrnou nos a podají vám výčet různých poživatin, které by si k tomu (nebo místo toho) daly. Tak dobře, proč jim nevyhovět… ale všeho s mírou! Už jsme mluvili o tom, jak citlivý je jejich zažívací trakt. Jako pamlsky nebo zpestření činčilího jídelníčku jsou dobré ovesné vločky, sušený (dobře vysušený) chleba nebo rohlíky či veka (nedoporučuje se žitný chleba, prý snižuje plodnost…), sušené kousky ovoce (křížaly, sušené švestky, hrušky, rozinky), větvičky jedlých stromů (třešeň, švestka, jabloň, bříza, vrba, jasan, topol…), pokud jsou na nich zjara poupata nebo mladé lístečky, činčily je velmi milují (opět je třeba dávat je s mírou!), kousky jablíčka. Nedoporučuji dávat čerstvou trávu nebo čerstvé listy, hlavně ne ve větším množství, pokud na to není činčila zvyklá; výsledkem může být velmi nepříjemné nadýmání končící až zácpou střev nebo jejich zauzlením. Navíc - pokud bydlíte na sídlišti, nikdy nevíte, čím je vámi natrhaná tráva potřísněná nebo nakažená. Některé činčily se rády zakousnou i do jiných mňamek - třeba do pomeranče, mandarinky, banánu…. Pokud bude toto ovoce podáváno jako příležitostný malý mls, nemělo by nijak ublížit. A zase nedoporučuji žádné oříšky, slunečnice, mandle; jak jsem už psala, jsou pro činčily velmi nezdravé, kvůli vysokému obsahu tuku špatně stravitelné a zpracovatelné a organismus činčily tím jen trpí, přestože její jazýček má naprosto opačný názor :)
A mimochodem - podávání pamlsků je výbornou metodou, jak ochočit bázlivou činčilku nebo ji naučit přiběhnout "na zavolání".
Voda
ObrazekVodu bych jim podle mého názoru vůbec nedávala do misek nebo něčeho podobného njlép uděláte když činča bude mít vodu v napáječce jednak si nenamočí kožik a jednak je to pto ni nejspíš vyhovují...
Činčily jsou vybíravé !!! Nenechte se oklamat loudivími pohůedy činčilky , která nemá ani tušení že je to pro ní špatné... Ale neříkám že jí nedáváme žádné pamlsky , např. k ochočení je to moc dobré..
OCHOČENÍ
Činčilí láska se nezískává lehce , tu si musíte zasloužit. Činčilu nejprve pozorujte v kleci a když už se vás nebude bát tak jí teprve můžete strčit ruku do klece.
POZOR! aby neutekla!! Nechte ji ať pozná váš pach a naučte ji skákat na ruku.
Jak?? Třeba tak, že když se bude naklánět s poličky tak před ní dejte ruku a ona si na ni (možná když se nebude bát vleze)
Takto jsem naučila obě dvě činčily na ruku a aby přišli na zavolání. (no když se jim zrovna chce) :o)
Nikdy nedělejte před činčilou prudké nebo velmi rychlé pohyby nebo se vás začne bát.
Klidně na ni mluvte a ona ze zvědavosti přihopsá.(jsou to totiž velmi zvědavá zvířátka) :o))
Někteří jedinci se ochočují lépe ,ale jiní hůře. Například naše béžová samička Angel (viz obrázek vlevo nahoře) ta se ochočila velmi rychle jak jsme si je přivezli už se moc nebála.
Ale Black velvet (černý) Mirda ten se ještě pořád trochu ochočuje :o) ...
Nezapomínejte,že pro ochočení tak temperamentního tvora , je nejdůležitější TRPĚLIVOST,TRPĚLIVOST a zase jen TRPĚLIVOST....
Jestly vaše činčilka přiběhne na zavolání , má k vám obrovzkou důvěru nezklam te ji! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama